Arka Bahçe / Backyard

I was reminded of an exhibition I had visited with a friend at the “Portraits of Transculturalism” symposium I had went (which I have posted about here). It was Selim Birsel‘s Arka Bahçe / Backyard exhibition in Galeri Apel, at Galatasaray, near the Taksim Square. I think the concept, the subject matter and the style was quite breathtaking. (And I think I wouldn’t have understood any of it if it weren’t for an elderly lady there who told everything about the exhibition to her friend, and we kind of overheard her but I guess we learned a lot)

The description of the exhibition taken from the Galeri Apel website is:

“Selim Birsel’in Arka Bahçe’ye bakışı.

1990 yılından bu yana sanat çalışmalarını sürdürmekte olan Selim Birsel, 1999 yılında Sabancı Üniversitesi’nde Öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır ve Kasa Galeri’nin sergi organizasyonlarında yer almaktadır.

Sanatçı, Galeri Apel’de sunmuş olduğu “Arka Bahçe” başlıklı kişisel sergisi için şunları söylüyor:
“Arka Bahçe” sergisi, son yıllarda gerçekleştirdiğim sanat araştırmalarımın bir kesiti. “Cabinet” (çalışma odası) düşüncesine ve olgusuna, içeriden dışarıya açılan bir pencereden bakma eylemiyle gelişti. Bana göre, yaşadığımız dünyanın veya “evin” , ön ve bir de arka bahçeye açılan kapısı var. Arka bahçemizde neler var, neler oluyor, nerelerde dolaşıyoruz? Sergi, bu sorulara işaret etmeyi amaçlayan, birbirine göndermeler yapan üç ana işten oluşuyor. “Tank Çiçekler”, “Tanşak Tarlası Viyana” ve üçüncü iş olarak, Lübnan’da gerçekleştirdiğim “Toplanmış Bellekler Masası” isimli işimin bir yorumu.

Selim Birsel, “Arka Bahçe” sergisiyle birlikte 2002–2008 yılları arasında gerçekleşen işlerinin belgelerini ve yazılarını kapsayan bir katalog yayınlıyor.

Selim Birsel’in “Arka Bahçe” kitabı Galeri Apel den elde edilebilir.”

Advertisements

One thought on “Arka Bahçe / Backyard

  1. Pingback: Arka Bahe / Backyard Berrin Sun's Blog | ELDERLYAIDS.INFO

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s