Berk Cankat – an example of illustration without research

I was surprised to see a Turkish guy, Berk Cankat on Design You Trust. I didn’t really like his illustrations because he seems to be confusing the Chinese and Japanese styles, showing both like they are a mixed culture. I wish some people would know better than thinking that the entire Asian culture is some kind of a mixed soup.

Advertisements

3 thoughts on “Berk Cankat – an example of illustration without research

 1. =) kisisel algılamama gibi bir sansım yok sanırım bunu, blogunuzda adım, soyadım, islerim ve arastırma yapmadigima yonelik dusunceler yan yana yazılmıs, ama denerim kisisel algılamamayı..=) Bence siz daha kisisel algılamıssınız sevgili Sun hanım…

  Guzel gunler diliyorum, hoscakalın,
  Berk Cankat

 2. sevgili berrin hanım,
  hic bir kulturun karıstıgı yok iciniz rahat olsun,
  arastırmamıda guzelce yaptım, tek taktıgınız mix culture multure dediginiz de sanırım panda dan kaynaklanıyor, acıklamak zorunda degilim ama orjinalinde yok zaten… daha sonradan keyfim istedi koydum, ama iciniz rahat etmiyorsa poposuna kucuk bir etiket ekler pelus hayvan deriz, babası cin den getirmis..
  isiniz gucunuz yok mu sormadan etmeden bilmeden kendi kendinize insanları afis etmeye calısıyorsunuz? bence bir kedi alın kendinize, varsada bir tane daha alın..

  saygılar,
  Berk Cankat

  • Merhaba,

   Öyle söylememin tek nedeni panda değil. Ve ben sadece düşünce belirttim. İnsanları “afiş” etmek gibi bir amacım yok. Kişisel algılamayın.

   Berrin Sun.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s